نوشیدنیهای الکلی

 

 نوشیدنیهایی که دارای الکل یا همان اتانول میباشند را نوشیدنیهایی الکلی می نامند.


 

استفاده از نوشیدنیهای الکلی در طول دوره رژیم کاهش وزن ممنوع میباشد و میبایست قید آن را حداقل برای 2 ماه بزنید.نکاتی که آن را برای این دوره زیان بار میکند عبارت است از:

 


 

1.    یک گرم قند 4 کالری دارد , یک گرم الکل 7 کالری و یک گرم روغن 9 کالری , این نشان دهنده میزان بالای کالری این ماده میباشد که حتی از قند هم بیشتر است و فقط کمی کمتر از روغن که عملا نمیتواند جایی در رژیم غذایی این دوره داشته باشد .

 

 

2.    الکل مانع تجزیه چربی در بدن میشود .

 

 

3.    با نوشیدن الکل قند خون افزایش می یابد عکس العمل بدن ترشح انسولین است. انسولین با اثر بر سلول‌های کبد باعث می‌شود این سلول‌ها با گرفتن قند از خون و ذخیرهٔ آن به صورت گلیکوژن,قند خون را کاهش دهند و با تجمع گلیکوژن در سلول‌های ماهیچه ای به عنوان یک منبع سوخت ,انرژی دریافتی بدن را افزایش دهد. همچنین با اثر بر بافتهای چربی ، استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت را متوقف می‌کند. در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین به عنوان مرکز کنترل متابولیسم بدن عمل می‌کند.بعد از گذشت 2 الی 4 ساعت بعد از ترشح انسولین , قند خون بشدت  افت میکند که موجب احساس گرسنگی شدید در فرد میشود و خوردن غذا این شرایط را بدتر نیز میکند.

 

 

4.    اگر میزان الکل خون از % 0.45 فراتر رود , آزادسازی قند توسط کبد متوقف میشود و ساعتها بعد از نرمال شدن میزان آن نیز این روند ادامه دارد.

5.    عموما نوشیدن الکل به همراه نوشابه های قندی, آبمیوه های صنعتی یا ساختن کوکتل های طعمدار میباشد که این ترکیبات میزان کالری وحشتناکی دارند و اگر به  همراه خوردنیهای نمکی همچون چیپس و پفک وخیارشور ... استفاده شود موجب تشنگی و گرفتار شدن در دور تسلسل میشود .